Preskočiť na obsah

ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ / Hypericum perfoliatum

  Mnohý ľubovník poznáte ako sedatívum a psychofarmakum s euforizujúcimi účinkami. Jeho zložka HYPERICÍN sa využíva pri neurózach, depresiách a niektorých psychotických stavoch. Tiež sa osvedčil pri rozličných vegetatívnych poruchách a pri migrénach.

  V pediatrickej praxi pomáha droga liečiť Enurézu, čo je mimovoľné pomočovanie sa počas spánku u dieťaťa staršieho ako 5 rokov a pavor nocturnus je neuróza detí prevažne od 2 do 10 rokov, prejavuje sa náhlymi stavmi úzkosti v noci. Dieťa začína zo spánku kričať, niekedy vyskakuje z lôžka, alebo má široko roztvorené oči. Stav trvá aj niekoľko minút a končí sa samovoľným alebo násilným prebudením (rodičmi), niekedy dieťa hneď pokojne zaspáva.

  Hlavné pôsobenie ľubovníkovej drogy je na liečbu chorôb tráviacich orgánov spojených s kolikovými bolesťami, ale aj pri chorobách pečene so spomaleným odtokom žlče. Triesloviny pôsobia protizápalovo na sliznicu žalúdka a čriev pri chronických dyspepsiách a zápalových gastroenteritídach ako ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba. Silice podporujú aj zvýšenú tvorbu žalúdočných štiav. Flavonoidy uvoľňujú spazmy v tráviacom trakte, spazmy Oddiho zvierača ako aj spazmy pri dyskinéze žlčových ciest (napomáha odtoku žlče).

  Farmakologické pôsobenie ľubovníka je výnimočné. Odporúča sa užívať pri Skleróze multiplex vnútorne vo forme tinktúry 4-6 týždňom minimálne a kombinovať s ľubovníkovým olejom na natieranie.

  • ??? Akú silu má ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ ???
  • KONTRAINDIKÁCIE
  • Podľa viac ako 22 farmakologických śtúdii, Hyperforín znížuje dostupnosť a účinky u niekoľkých liekov.
  • ! LIEKY: chemoterapeutiká, antikoncepcia, imunosupresíva, lieky na riedenie krvi, lieky na cholesterol, lieky na liečbu epilepsie a neuropatickej bolesti, lieky na zlyhávanie srdca, lieky na astmu a lieky obsahujúce inhibítory MAO(antidepresíva).!
  • BYLINY: pamajorán obyčajný, ivan čaj/vrbica úzkolistá, gotukola ,..

  JÁNSKY OLEJ alebo Ľubovníkový/ Třezalkový olej.
  Pomôže napr. pri nervových bolestiach v oblasti chrbtice, pri regenerácii platničiek, chrupaviek v kolenách pri pravidelnom natieraní alebo zábaloch.
  Osoží pri chorobách ako Skleróza multiplex, alebo Artróza kĺbov.
  Teplý ľubovníkový olej s ét.olejom Levanduľa pri neuralgii n.trigeminus, n.ischiadicus alebo pri tenisovom alebo golfovom lakti.
  OLEJ s Ľubovníka nemá žiadne kontraindikácie.

  Z hladiska EKOLÓGIE DUŠE ľubovník pôsobí tam, kde treba posilniť nervy po psychickom rozrušení. „Nervy pod príliš nízkym napätím“ človek je ochabnutý, slabý a úzkostný. Ľubovník navracia stratenú rovnováhu a pôsobí proti urieknutie.

  POZNÁMKA: SÚKL odporúča pri chemoterapii ľubovník úplne vylúčiť. Prečo? Ľubovník je tak silný detoxikans, že dokáže zrušiť účinky chemoterapie.