Preskočiť na obsah

KOSTIHOJ LEKÁRSKY

  Už názov hovorí, že je to rastlina kostí. V stredoveku sa používal namiesto sadry. Koreň sa nastrúhal na kašu, tá sa naniesla na zlomenú nohu, pekne zatvrdla a pri tom hojila.
  Kostihoj vynikajúco pomáha pri zlomeninách, vyvrtnutiach, natrhnutých svaloch, zápoloch kostí, väziva a žíl, udreninách a krvných podliatinách, vredoch predkolenia a preležaninách.
  Na všetky tieto a podobné choroby, ale aj hnisavé rany a hlbšie poranenia je najlepším liekom obklad/pasta z kostihoja alebo časté natieranie tinktúrou.
  Kostihoj obsahuje organický vápnik, triesloviny, slizovité látky. Najúčinejšou účinnou látkou je ALANTOÍN, ktorý podporuje rast a delenie buniek, urýchľuje regeneráciu tkanív – podľa najnovších výskumov – zvyšuje tvorbu neutrofilných leukocytov. Podporuje regeneráciu poškodených alebo atrofických slizníc žalúdka a faryngu. Ako kloktadlo sa ordinuje pri ťažko sa hojacich zápalových ochoreniach v ústnej dutine (pri paradentóze, gingivitíde a pod.)
  Droga sa používa aj ako expektorans – napomáha vykašlávanie a rýchlejšie hojenie zapálených slizníc dýchacích ciest. Ordinuje sa aj pri zápaloch močových ciest, pričom sa obyčajne kombinuje s doplňujúcimi drogami.

  ZBER: Najlepšie obdobie na zber koreňa kostihoja je koniec septembra a október.
  POUŽITIE: Silná tinktúra – dôkladne umyté korene nakrájajte na malé kúsky, zalejte 60% liehom. Nechajte macerovať na tmavom mieste min. 3-týždne.
  Kostihojová masť: základom maste je bravčová masť alebo vazelína, kde dobre očistený a nakrájaný kostihojový koreň necháte speniť. Odstavte, prikryte a do druhého dňa macerujte. Na druhý deň hmotu zohrejte a ešte v tekutom stave preceďte cez plátno. Do zmesi pre zosilnenie účinky môžete pridať kostihojovú tinktúru a tiež pár kvapiek esenciálneho oleja (napr.mätového alebo eukalyptového) pre chladivý efekt.
  Kostihojový obklad/pasta: rozmixujte korene kostihoja, ktoré ste použili v tinktúre, pridajte vazelínu a lanolín aby vznikla kompaktná hmota.
  Vylepšená Lesana: Do lesany pridajte dôkladne umyté korene, ktoré nakrájajte na malé kúsky, pridajte arnikovú tinktúru. Nádobu uzavrite a za občasného pretrepania nechajte 2-3 týždne odležať a preceďte.
  Podáva sa aj prášková droga v dávke 1-2 kávové lyžičky, ktoré sa zapíjajú vodou.

  Prípravky s extraktmi z kostihoja sa často používajú v športovej medicíne, pri vzvrtnutiach, výronoch, modrinách, bolesti svalov a šliach.